Ochrana dětí na Internetu

Téma:
Dnešní děti se s Internetem setkávají již od útlého věku, některé ještě dříve než začnou chodit do školy. Není tedy divu, že mnohdy rozumí počítačům lépe než jejich rodiče. Při jejich zvídavosti a snaze vyzkoušet „vše nové“ však zapomínají na nástrahy, které na ně na Internetu číhají. Proto je důležité, aby jim rodiče a učitelé rizika vyplývající z používání Internetu srozumitelně vysvětlili.

I když na Internetu najdeme webové stránky určené přímo dětem, neznamená to, že by se děti zajímaly jen o ně. Děti jsou velmi zvídavé, a tak vyhledávají informace, nové hry, přátele na celém Internetu. Při svém surfování pak mohou narazit i na stránky s tzv. „škodlivým“ obsahem – agresivními, pornografickými či rasistickými videi a texty. Taková setkání je mohou negativně zasáhnout, a proto byly vyvinuty tzv. rodičovské zámky nebo filtry. Tyto aplikace vyvíjí a nabízí řada firem, jsou mnohdy součástí antivirových balíčků, existují už i aplikace pro chytré telefony.

K čemu slouží rodičovské filtry?

V aplikacích rodičovských filtrů můžete zablokovat nebo naopak povolit konkrétní webové stránky. Můžete zakázat přístup i na určité typy/skupiny stránek, které aplikace automaticky odfiltruje. Služba dále zaznamenává, jaké stránky děti navštěvují, jaké informace na Internetu vyhledávají a co dělají na sociálních sítích. Kromě toho nabízí i funkci vymezující čas, který dítě může denně strávit na Internetu, dokonce vám umožní nastavit jiný počet hodin (minut) pro všední dny a jiný pro víkend. Některé rodičovské filtry vám zašlou e-mail poté, když se vaše dítě pokusí navštívit stránku, kterou jste dali na „černou listinu“. Pohyb a aktivity svých dětí na Internetu je možné sledovat z jakéhokoliv počítače či mobilu s internetovým připojením díky webovému rozhraní.

Ani tyto bezpečnostní nástroje však nemohou na 100 % zaručit, že se dítě nesetká s nevhodným obsahem na Internetu. Denně totiž na světovou síť přibude spousta nových informací, videí a webových stránek, které pod svým nevinným názvem mohou skrývat zcela jiný obsah a které technologie rodičovských filtrů nevyhodnotily jako škodlivé.

Nebezpečí sociálních sítí

Děti si často neuvědomují, co všechno a komu sdělují. Stačí bez rozmyslu kliknout na tlačítko sdílení „všem“ a fotky vašich dětí, popis jejich soukromých zážitků či názory na spolužáky se stanou dostupnými skutečně všem. Takto získané informace a obrázky pak mohou být využívány k zesměšnění či pomluvám, tzv. kyberšikaně. Je tedy důležité dětem říci, aby si dávaly pozor na to, co o sobě i jiných zveřejňují. Tedy aby o sobě i ostatních psaly jen to, co by jim byly schopny říci přímo do očí.

Největším rizikem sociálních sítí a Internetu vůbec je však anonymita. I přes zákaz např. Facebooku si někteří lidé vytvářejí falešné účty a vydávají se za někoho, kým nejsou. Vaše 10letá holčička se pak může na sociální síti bavit s jinou „10letou holčičkou“, která může být ve skutečnosti pedofilní muž snažící se od vaší dcerky získat pod různými záminkami její fotky. Ještě horší situace může nastat, když se dítě ve své naivitě a důvěře sejde s člověkem, kterého „zná“ jen z Internetu. Na situace, ke kterým může dojít, upozornil projekt Seznam se bezpečně. Filmy, které byly v rámci projektu natočeny, mohou být pro vás až šokující. Pomohou vám však dětem vysvětlit, jak a před čím je zapotřebí se při komunikaci na Internetu chránit. Nezapomeňte dětem říci, že se nemají bát ohlásit nevhodný obsah webových stránek nebo nezvyklou komunikaci někoho, s kým se setkaly na Internetu. V případě, že by se dítě stydělo říci o tom přímo vám, může o nevhodném obsahu informovat internetové kontaktní centrum Horká linka, a to zcela anonymně prostřednictvím webového formuláře. Zpracované podněty pak Horká linka předá Policii ČR.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
Soubory ke stažení: 

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com