Zákaz fyzických trestů nic nevyřeší, týrání nezabrání, míní psycholožka
V současnosti se česká veřejnost ani odborníci nemohou shodnout na tom, jestli bychom od jakéhokoli fyzického trestání dětí měli upustit, anebo jestli je pár ran přes zadek účinnějších než dlouhá přednáška.
Přesto tu existují tlaky na rozjetí kampaně proti fyzickým trestům a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková by zákaz fyzických trestů ráda vtělila do zákona.
"Je trest a trest. Pokud jde o signál, že přestává legrace, není problém. Pokud jsou výsledkem modřiny a jde o týrání, pak to už není trest a na to už zákon máme," řekla v rozhovoru s Barborou Tachecí dětská psycholožka Václava Masáková.
Podle ní by takový zákon nezasáhl tu skupinu rodičů, které by se měl týkat. "Ale není nic snazšího, než kampaň otestovat a zjistit tak, koho vlastně zaujme a kdo si jí vůbec nevšimne. Ať svůj návrh zkusí paní zmocněnkyně jako sondu vyzkoušet v nějaké lokalitě a zjistí si, jak je to efektivní. Zcela jistě bych s tím nezačínala celoplošně, musí to vyjít na příliš velké peníze s příliš nejistým výsledkem," navrhla psycholožka.
Nejen rodiče, ale i děti jsou v dnešní době agresivnější než v minulosti. Na vině může být vulgarita, která se v běžném životě objevuje a akceptuje stále častěji. Na vině ale může být i základní existenciální úzkost lidí, kteří děti vychovávají.
"Nemají čas mít děti rádi a děti nevědí, co se sebou. Nebo jsou naopak děti, které rodiče honí k výkonu tak moc, že se v nich kumuluje napětí, které musí ventilovat," míní Masáková.