tresty

Agresivita u dětí

Odkud se bere násilí, zlo a agresivita? Dnes a denně jsme svědky násilí v televizi, v rádiu, v časopisech a knihách, všude kolem sebe. Již malé děti jsou k sobě plné zvůle, vzteku, násilí a agrese. Školy se stávají pro všudypřítomnou agresi jámou lvovou a učitelé krotiteli špatných návyků svých svěřenců. Věřit, že agresivita nemá příčiny, by znamenalo myslet, že je iracionální a není neodvratná. Tak tomu však není. Leda u těch, kteří se s ní smíří a hlavně u těch, kteří ji používají. Takže je důležité pranýřovat přizpůsobení se násilí, jež se šíří zákeřně jako droga.
Téma:

Matky, které křičí

Víte, co mnoho matek trápí víc než obtížné hledání a stanovení hranic, nároky mateřství či skloubení všech povinností? Vlastní chování k dítěti. Přesněji, nepřiměřené reakce v podobě hněvu, křiku nebo dokonce vyhrožování. Proč se to děje a co se proti tomu dá dělat?
Téma:

Co dělat, když se dítě vzteká?

Spousta maminek a tatínků se ptá „Co mám dělat, když se vzteká?“ Až na letní dovolené uvidíte u vody podrážděné rodiče a ukřičené děti, zkuste se zamyslet, jak byste reagovali vy? Zkuste si položit otázku: „Proč se vlastně dítě vzteká?“ Myslíte, že se děti vztekají rády? Pokud ne, jaký k tomu mají důvod? Pokud ano, co je na tom baví?
Téma:

Odtržení od maminky aneb začleňování dítěte do kolektivu

Známe to všichni: poprvé se má dítě odtrhnout od maminky a nastávají obavy. Jak to zvládne? Zvládne to vůbec? Co ostatní děti, bude si s nimi hrát? Nebudou mu ubližovat? Jak rychle si asi zvykne?
Téma:

Jak trestat děti, aby to bylo účinné?

Moje malá dcera se baví zapínáním a vypínáním všech přístrojů v domě. Myčka, televize, rádio, sporák. Její poslední hit je toustovač. Asi to znáte, udržet nervy na uzdě je těžké. Jak správně dítě trestat a kdy, aby to to mělo smysl?
Téma:

Agrese je OK, násilí ne

Rozhovor s Michalem Vybíralem, lektorem Ligy otevřených mužů, psychoterapeutem a poradcem v oblasti komunikace, řešení konfliktů a práce s agresí.
Téma:

Jak se rodí svědomí

Je krásné pozorovat, jak u dětí klíčí a roste svědomí. Najednou nemusíme nic říkat a jen hledíme, jak dítě samo potlačilo impuls nabádající je k nevhodnému chování. Jak beze slova dává papírek od bonbónu do kapsy, když není v dohledu odpadkový koš. Popíšu vývoj svědomí na příběhu rozbitých hrníčků. Shodou okolností totiž každé z mých dětí v nedávné době jeden rozbilo.

Kdopak by se čerta bál?

Asi týden před loňským Mikulášem mi volala redaktorka jednoho našeho velkého deníku: „Psychologové prý tvrdí, že Mikuláš s čertem mohou děti tak vyděsit, že následný psychický otřes přetrvává po celý život a nešťastného člověka trvale poznamenává. Jak by se dalo takovým neblahým otřesům předejít? Jak děti ochránit?“

V rodinách ubylo pohlavků, rodiče děti trestají zákazem televize

Zatímco dříve rodiče dávali zlobivým dětem nejčastěji pohlavky a facky, současná dospělá generace trestá hlavně zákazem sledování televize nebo hraní počítačových her a brouzdání na internetu. Ukázal to průzkum pro Nadaci Naše dítě.
Téma:

Agresivity podle mě nepřibývá

Přibývá dětské agresivity? Několik poznámek a postřehů k agresivitě a agresivnímu chování.

Zákaz fyzických trestů nic nevyřeší, týrání nezabrání, míní psycholožka

Dětská psycholožka Václava Masáková se domnívá, že kampaň proti tělesnému trestání dětí či zákon o fyzických trestech se mine účinkem. Domnívá se totiž, že přesvědčení rodičů, kteří své dítě bijí, taková kampaň nezmění a ostatní ji nepotřebují.
Téma:

Děti a tělesné tresty: Vychovávat lze i bez facek

Pohledy na tělesné tresty ve výchově se různí. Podle jedněch pár facek zmůže víc než lamentování. Druzí tvrdí, že dětem bití ubližuje. Jaký styl výchovy je nejlepší?
Téma:

Agrese není zlá

Mám poměrně milé a pohodové děti, přesto je u nás agrese na denním pořádku. Malé děti to tak prostě mají: jsou-li naštvané, ublížené, unavené nebo dotčené, promítají svou vnitřní nespokojenost do okolí: křičí, pláčou, útočí. A někdy se chovají ošklivě prostě proto, že se jim nepodařilo přilákat naši pozornost lepším způsobem.

V hlubině klid

Vlnobití na povrchu pomáhá hlubokým vodám zůstat v klidu. Mohu prožívat vztek a zůstat přitom vnitřně vyrovnaná. Jako bych byla oceánem emocí - na povrchu se strhne bouřka, ale hluboké vody zůstávají klidné. Krátká bouřka je očistná a děti ji dokonce občas vyžadují.

Výchova podle „tygřích matek“. Prospívá dětem přísnost?

Kniha Bojová píseň tygří matky vyvolala poprask. Matka asijského původu v ní popisuje tvrdou výchovu svých dcer bez her, zato se spoustou učení. Vedla prý k jejich úspěchu. Co ale dělá taková výchova s dětskou duší?

Stránky

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com