Automatky: V lesní školce venku za každého počasí

Téma:
Lesní mateřské školy se rychle rozšiřují po celé republice. Momentálně nabízí více než 2500 míst pro předškolní děti. Jejich skupiny jsou malé, v počtu patnácti dětí ve věku od tří do šesti let okupují lesy, háje a parky nejen v okolí velkých měst.

Základní myšlenka lesních školek tkví v potřebě volného pohybu. A jejich motto zní: „Jsme venku za každého počasí.“ Tereza Valkounová, předsedkyně Asociace lesních MŠ, objevila lesní školky v Německu. 

Počáteční inspirace ale pochází ze Skandinávie, kde mají lesní školky staletou tradici. „V tomto případě nejde ani mluvit o lesních školkách, na severu jsou vlastně všechny školky lesní a děti jsou v nich primárně venku,“ říká. Důležité je zejména teplé oblečení. Kromě svobody pohybu je ale v lesní školce kladen důraz také na vzdělávání. „Je to hodně o lidech, méně o vybavení. Kdo má pocit, že dítě potřebuje volnost a pedagogický vzor v podobě lidí, ten v lesní školce najde své místo,“ dodává Tereza Valkounová. Děti z lesních MŠ jsou špinavé a v batůžku kromě náhradního oblečení mají většinou svačinu od maminky. Lesní školky mají „terénní“ zázemí, v některých se spí a jiné jsou pouze dopolední. Všechno závisí na zakladatelích školky. 

„Lesní školky jsou neziskové organizace a je to služba sobě ze zájmu o naše děti. Parametry jsou nastaveny podle neziskových organizací. Cílem je, aby byly lesní MŠ financované jako běžné školky, ale jinak všechny náklady, zejména ohodnocení pedagogů, platí rodiče,“ upřesňuje Tereza Valkounová. Proto se ceny za měsíční školné řádově pohybují od 0 do 4000 korun. 

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com