školka

Náš syn je neprůbojný, nebude z něj otloukánek? ptá se Dominika v poradně

Trápí mě povaha naše syna Oskara. Je klidný a hodný, ale je také dost neprůbojný. Jak mu pomoct se sebevědomím, aby z něj nebyl otloukánek? Anebo si nemáme dělat zbytečné starosti?
Téma:

Automatky: Proč je důležité vybrat správnou školku

Od 15. ledna do 15. února probíhají zápisy do základních škol, v této době jsou i dny otevřených dveří v mateřských školách. V Automatkách se budeme v nejbližších dílech věnovat předškolním zařízením, státním a soukromým, lesním, montessori a waldorfským školkám a domácímu vzdělávání nejmenších dětí.
Téma:

Automatky: V lesní školce venku za každého počasí

Lesní mateřské školy se rychle rozšiřují po celé republice. Momentálně nabízí více než 2500 míst pro předškolní děti. Jejich skupiny jsou malé, v počtu patnácti dětí ve věku od tří do šesti let okupují lesy, háje a parky nejen v okolí velkých měst.
Téma:

Chládek: Škola povinně od pěti. A rodina čím dál zbytečnější

Komentář Martina Fendrycha: Stát čím dál víc přebírá roli rodiny, otce a matky. A rodiče si na to zvykají - výchovu svých dětí ochotně přehodí na školu, na stát, a vyžadují ji po něm. Tragické.
Téma:

Barbora Hrzánová nahrála logopedické pohádky

Audiokniha vyšla v pátek 7. listopadu 2014 na 2CD. Ilona Eichlerová a Jana Havlíčková vytvořily dětem blízké pohádkové příběhy, a to na nejčastěji procvičované skupiny hlásek. „Nejvhodnějším textem pro děti jsou pohádky. Pracujeme přes dvacet let jako logopedky a takový materiál určený dětem předškolního a mladšího školního věku nám prostě chyběl, tak jsme si ho musely vytvořit“, upřesňují s úsměvem ke své knize Logopedické pohádky obě autorky.
Téma:

Hra je zrcadlem vývoje dítěte

Rozhovor s psycholožkou Alenou Vávrovou. Všichni si přejeme, aby naše děti vyrůstaly v harmonickém prostředí, které jim svědčí. O tom, jak takové optimální podmínky pro vývoj dítěte vypadají a co je může „nabourat“, i jaké výchovné přístupy se osvědčují, jsme mluvili s psycholožkou Alenou Vávrovou.
Téma:

Poruchy chování u dětí předškolního věku

Problémové chování předškoláků a jejich emocionální problémy jsou tématem, na něž ani odborníci nemají jednotný názor.
Téma:

Polední klid není pro každého

Do denního režimu mateřských škol neodmyslitelně patří polední odpočinek. Děti, které nejdou "po o" domů, se převléknou do pyžamek a hajdy na lehátko.

Malí čtenáři

Jsou pořád ještě děti, které musí rodiče „od knížky honit“. Objektivně ale musím přiznat, že obecný nářek nad úpadkem čtenářství a nad převahou laciné televizní podívané znatelně převládá.
Téma:

Agrese vůči pedagogům narůstá. A to i ve školce

Napadání učitelek, poškozování vybavení nebo krádeže, to trápí některé školky. Ve výroční zprávě České školní inspekce se dočteme, že už v mateřských školách se řeší problémy s rizikovým chováním dětí. Napadání učitelek, poškozování vybavení nebo krádeže, to trápí některé školky.
Téma:

Z dětského světa mizí říkadla a zpěv. A je to škoda.

Podle klinické logopedky Kateřiny Slezákové jsou právě lidové písničky a říkadla tím správným nástrojem k rozvíjení dětské řeči. Pokud je nahradíme reprodukovanou hudbou a děti posadíme k televizi nebo k počítači, jejich řečový vývoj tím trpí.
Téma:

Kdy zajít k odborníkovi s dítětem v předškolním věku

Snad v žádném věku nejsou mezi dětmi tak velké a viditelné rozdíly jako právě v období předškolního věku a docházky do mateřské školy. Rodiče si jistě často kladou otázku, zda je jejich dítě v pořádku a „normální“ nebo zda by nebylo vhodné zajít k odborníkovi nebo případně dítě nějak vývojově „popostrčit“. Všichni v podstatě vědí, že děti vzájemně srovnávat nemáme, ale téměř nikdo se tomu srovnávání neubrání. Cílem tohoto článku je podat rodičům určitý přehled situací, ve kterých by cesta k odborníkovi měla být samozřejmostí a zároveň popsat projevy, které, ač se nám nemusí líbit, jsou zcela normální.
Téma:

Ve školce se dítě začíná učit žít ve skupině

Sledovat dětské vztahy, domluvy i šarvátky a přitom pečovat o svou psychiku a snažit se průběžně doplňovat síly.
Téma:

Jak vychovávat předškoláka

Je sice už mnohem rozumnější a samostatnější než batole, ale stále ještě propadá záchvatům vzteku, je agresivní a neumí se ovládat. Jak zvládnout výchovu předškoláka?
Téma:

Mach a Šebestová ve skutečnosti

Kdo by neznal půvabný seriál o Machovi a Šebestové. Může se takové přátelství vyskytnout i ve skutečnosti? Odpověď nám dává vývojová psychologie.
Téma:

Jde se do školky

Pro mnohé rodiče a děti představuje nástup do školky významnou a s nadšením očekávanou událost. Jde o nesporný, doslova hmatatelný doklad vývoje dítěte směrem k větší samostatnosti. Malý školáček se musí celé dopoledne, někdy i celý den obejít úplně bez maminky. Náhražkou za ni mu je paní učitelka, která má ke vší smůle na starost ještě dalších deset nebo i dvacet "sourozenců".
Téma:

Jdeme do školky

Nevím, kde dělám chybu, ale přechod do školky je u nás vždy stresující záležitost. U staršího syna jsem slzavé údolí očekávala, ten nebyl zvyklý ani na děti, ani na odloučení ode mě. Navíc je tak trochu typ „mouchy snězte si mně“. U mladšího jsem si ale neprozřetelně myslela, jak to půjde hladce. Jednak je na děti zvyklý a jednak byl odmalinka průbojnější.
Téma:

Stránky

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com