citová vazba

Milujeme se podmínečně

Psycholožku PhDr. Jiřinu Prekopovou zajímá především problematika poruch osobnosti vyplývajících z deficitu nebo ztráty lásky a už před lety ji silně oslovila tzv. terapie pevným objetím, kterou dále rozvinula. Spolu se svými kolegy dokonce před dvaceti lety založili Společnost pro podporu pevného objetí jako životní formy a terapie, jejíž vzdělávací instituty lze dnes nalézt v různých koutech světa.
Téma:

Jak posilovat psychickou odolnost dítěte

Po nástupu do školy se dítě setkává s nároky školního systému, který po něm požaduje prokázání určitého výkonu, musí se také vyrovnat s autoritou učitelů a obhájit své místo mezi vrstevníky. Všechny tyto skutečnosti mohou podlomit, ale také posílit jeho psychickou odolnost…
Téma:

Aj samostatnosť má hranice

Problém, ktorý sa týka nejednej rodiny. Jedno z detí akoby sme ani nevedeli, že máme, a to druhé treba viesť stále doslova za ruku. Pri všetkej tej pozornosti, upretej na to nesamostatnejšie, zrazu zistíme, že to druhé – samostatné nám akoby unikalo „medzi prstami“. Nevieme nič o jeho pocitoch, potrebách, zážitkoch. Vtedy je načase si uvedomiť, že sme možno nesprávne sústredili svoju pozornosť a často aj lásku len na jedno dieťa a úplne pozabudli na to druhé. Nechceme ho predsa za jeho samostatnosť a šikovnosť „trestať“ svojou nevšímavosťou.
Téma:

Nejčastější omyl milujících matek

Vždycky jsem si myslela, že nízké sebevědomí patří k pubertě, k hledání sebe sama a svého místa ve společnosti dospělých. Vlastní zkušenost mě naučila, že sebevědomí se mi samostatností a finanční nezávislostí nijak nevylepšilo. A až teď – možná – jsem pochopila, že chyba není ve mně, ale v nastavených pravidlech, podle kterých své sebevědomí hodnotím. Tím, že s těmito pravidly bojuji, vlastně bojuji i sama se sebou.
Téma:

Ustoupit dítěti? Ano!

Výchovní poradci se dnes shodují: děti potřebují jasné hranice, důslednost. Konečně se zdá, že máme ten pravý mustr, zlaté pravidlo, které nás provede úskalími výchovy. Dovolím si polemizovat.
Téma:

Proč dnes děti odmítají dospět?

Taky si pamatujete, jak jste od rané puberty toužili po okamžiku, kdy konečně vyletíte z hnízda? Já osobně jsem se od čtrnácti hrnula na kdekterou brigádu, abych byla aspoň trochu finančně nezávislá a svobodná, a když byl na obzoru konečně den, který mě měl odvést na vysokou – tedy od rodičů, málem jsem odškrtávala hodinu za hodinou, jak jsem se nemohla dočkat.
Téma:

Svobodná vůle, nebo rozmar?

Snažíte se dát dítěti volnost, aby se naučilo samo rozhodovat? To je dobře, jen nezapomínejme, že příliš zodpovědnosti dítěti vůbec nemusí prospět.
Téma:

Rodiče a jejich mamahotely

Pro situaci, kdy dospělé děti zůstávají v domácnosti svých rodičů, se vžil název bydlení v mamahotelu. Varianta možná ekonomicky výhodnější, ale zachovávání více méně stejných pravidel soužití, přestože potomci už každodenní péči dávno odrostli, se na psychice a osobnostním zrání všech zúčastněných podepisuje poněkud sporně.
Téma:

Agrese vůči pedagogům narůstá. A to i ve školce

Napadání učitelek, poškozování vybavení nebo krádeže, to trápí některé školky. Ve výroční zprávě České školní inspekce se dočteme, že už v mateřských školách se řeší problémy s rizikovým chováním dětí. Napadání učitelek, poškozování vybavení nebo krádeže, to trápí některé školky.
Téma:

O čem se mezi mámami nemluví

Stres. Slovo často skloňované ve všech pádech. Odevšad se na nás valí nespočet návodů, jak se stresu vyhnout, jak s ním bojovat. Často jsme ve stresu už jen z toho, jak moc se o něm mluví.

Dítě v předškolním věku

Předškolní věk, je krásným životním obdobím, kdy dochází k mnohým změnám. Jde o změny fyziologického, psychického, ale i sociálního charakteru. Dítě poprvé nastupuje do školky a zde začíná jeho socializace. Je to také období hry, období plné pohybu.
Téma:

Chystáte se do školky?

Blíží se září a já s nostalgií vzpomínám na první dny své dnes už sedmileté dcery v mateřské škole. Přiznávám, nebylo to lehké. Když měla dcera tři roky, dohodli jsme se s manželem, že ji dáme do školky. Náš výběr ovlivňovala hlavně vzdálenost od místa bydliště a reference našich známých. Vyhrála školka pár metrů od našeho domu.
Téma:

Připravte své dítě na vstup do mateřské školy

Zřejmě se Vaše dítě chystá 1.září poprvé navštívit mateřskou školu. A mnoho rodičů přemýšlí, jak svému potomkovi nástup do školy ulehčit, jak mu pomoci, aby první odloučení od rodičů proběhlo klidně a nejlépe s úsměvem.
Téma:

Jak se připravit k zápisu do školky?

Jak se na vstup do školky připravit, aby vše proběhlo co nejlépe? A je vůbec možné se na něco takového připravit?
Téma:

Jak připravit dítě na školku?

Většina rodičů už ví, zda bylo jejich dítě přijato do školky nebo ne. Ačkoliv se září zdá být ještě daleko, je mnoho věcí, které můžete pro své dítě udělat, abyste mu nástup do školky co nejvíc zpříjemnili. V následujícím článku si o nich povíme.
Téma:

Psycholožka radí: Připravte dítě na nástup do školky!

Nástup dítěte do školky znamená velkou změnu pro celou rodinu, nejvíce však ovlivní děti samotné. Přechod z rodinného zázemí do kolektivu přináší nové, nečekané situace. PhDr. Simona Hoskovcová, Ph.D. poradí, co vás čeká a jak se na to připravit.
Téma:

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com