Rady o sebeobraně pro mou dceru

Téma:
Při surfování netem jsem narazil na velice příjemný článek o sebeobraně. Napsal ho otec své dceři a osobně na něm oceňuji hlavně fakt, že není zbytečně paranoidní, ale snaží se dceru připravit na nástrahy, které by ji mohly potkat až bude starší.

Líbí se mi, že drtivá většina rad je o prevenci a nikoliv o radách které fakticky vyeskalují problém, než aby jej řešily. Občas mám pocit, že prevence je v oblasti sebeobrany jeden z nejvíce nepochopených termínů. Každý instruktor o tom hovoří, každý uznává, že je potřeba, ale když se následně podíváte na ten který trénink či kurz sebeobrany, skutečnou prevencí se zaobírá minimum instruktorů. Namísto toho se trénují nejhorší možné scénáře, které vypadají velmi drsňácky, budují však zcela jiný stav mysli než je žádaný v případě samotné prevence, která, pokud je správně naučená, nevyžaduje, aby student byl chodícím terminátorem. Sám se snažím vychovávat svou dceru tak, aby se v prvé řadě vyhnula konfliktu, než jej zbytečně vyeskalovala a pak jej zvládla nějakou super drsnou technikou. Podobně postupujeme s kolegou i v našem klubu jujutsu, kde se děti učí primárně rozeznat problém, aby se mu následně včas vyhnuly. A v podobném duchu je jak dětská, tak i dospělácká forma FAST Defense. Právě proto jsem si dovolil tento příspěvek přeložit a zveřejnit i u nás na webu.

Rady o sebeobraně pro mou dceru

napsal Brad Parker

Drahá dcero,

Vím, že jsi velmi inteligentní a na svůj věk i velmi dospělá. Opakovaně jsi mi ukázala, že víš, co znamená být zodpovědná a skvěle si s lidmi rozumíš.

Vím však také, že svět může být i nebezpečné a kruté místo. Celou dobu jsem se snažil vytvořit ti prostředí, kde tě mohu ochránit od všeho nebezpečí tak dlouho jak to jen možné. Chci, aby jsi byla dítě a vyrůstala s tou dětskou nevinností, kterou jsme si mamkou moc užívali. Věř mi však, že život tyto krásné časy dříve či později zničí.

Rosteš do silné, moudré a neskutečně talentované ženy. Na cestě k tomuto cíli však budeš potkávat mnoho výzev. Jak jim budeš čelit, budeš získávat zkušenosti. A následně tvé zkušenosti posílí tvou moudrost.

Jako žena se budeš setkávat s nebezpečím častěji, hlavně ze strany některých nečestných mužů, kteří se budou snažit tě zneužít či zranit. Je to problém starý jako lidstvo samo a já nečekám, že se podaří jej vyřešit v naše životě.

Ačkoliv si myslíš, že vše víš, prosím poslechni si, co ti nyní chci říci. Ve svém věku jsi velmi zranitelná vůči všem predátorům. Nemáš zkušenosti které má například tvá mamka, nebo tvé tety. Naneštěstí průměrně jedna z pěti žen, které znáš, získala svou zkušenost tím nejméně vhodným způsobem – přežily pokus o znásilnění, případně pokus o sexuální obtěžování.

Rád bych tě ušetřil těchto velmi nepříjemných zkušeností, které by tě poté provázely po zbytek života.

Tvůj nejvíce nebezpečný čas přichází. Je to během studia na střední a následně i vysoké škole. Fakticky nezranitelnější budeš ty i tví přátelé během prvního semestru na vysoké škole. Poprvé budeš na delší dobu pryč z domova. Obklopena tisíci mladými muži s jejich velkými libidy a povrchními soudy. Mnoho alkoholu. A ty přitom budeš trochu příliš důvěřivá, s nedostatečnými praktickými zkušenostmi jak s podobnými lidmi jednat. Jak se v podobném prostředí chovat.

Nebudu tam, abych tě mohl ochránit. Bude to čistě na tobě. Pokud ti mohu alespoň trochu pomoci, pak si prosím zapamatuj toto:

  • Mark Twain prý jednou řekl:“Je snadnější se vyhýbat problémům, než se z nich dostávat.“
  • Nepřijímej nabízené pití, pokud si ho sama neotevřeš. Nepij z velkých mís, kde je rozlévano pití, dívky jsou tímto způsobem velice často zdrogovány.
  • Když budeš vycházet z obchodu, zastav se a pořádně se rozhlédni kolem. Sleduje tě někdo? Jede někdo pomalu stejným směrem a tempem, jakým jdeš ty po chodníku? Pokud ano, vrať se ihned do obchodu. Ihned. Přinejhorším ztratíš pár minut. V opačném případě ti to může zachránit život.
  • Nikomu nedovol, aby tě někam bral, policisté tomu říkají sekundární místo činu. A ikdyž tě bude ohrožovat fyzicky, bojuj a braň se. V tomto okamžiku máš největší šance, že zůstaneš naživu. Později už budeš na jeho místě a v jeho prostředí. Zůstaň proto na místě, kde jsou lidé, kteří ti mohou pomoci.
  • A pokud se naopak vyskytneš na míste, kde tě nikdo nemůže slyšet, přesuň se tam, kde tě někdo uslyší a uvidí. Většina útočníků potřebuje soukromí, aby mohli dokončit svůj útok.
  • Zamkni si dveře a okna. To se týká i tvého auta. Pokud budeš potřebovat bariéru k zablokování útočníka, toto je přesně důvod, proč zamykat. Navíc tím získáš čas a umožní ti to vymyslet plán obrany.
  • Přitáhni pozornost. První věc, kterou ti takový útočník řekne, bude pravděpodobně: „Buď zticha nebo tě zabiju.“ Ve skutečnosti ti však radí to, co by mohlo zmařit jeho plány. Takže odvážně do toho – odvrať pozornost, začni křičet. Nespoléhej se na to, že ti ostatní příjdou na pomoc, ale spíše na jeho strach z toho, že tě někdo uslyší a on bude chycen při činu.
  • Důvěřuj svým instinktům. Pokud máš z něčeho špatný pocit, pak je to určitě špatně.
  • A nakonec si vždy vzpomeň na naše společné tréninky. Chraň si hlavu. Použij své nejsilnější zbraně proti jeho nejslabším místům. Kontroluj jeho boky a ruce.

​Nepovažuj všechny kluky automaticky za nebezpečné. Mnoho z těch, které již nyní znáš, jsou na cestě stát se čestnými, milujícími muži, kteří budou ostatní chránit před nebezpečím. Jen jsem se chtěl ujistit, že budeš připravena se postavit, těm, kteří by ti chtěli ublížit. Vzhledově se tito kluci nebudou lišit od těch hodných. Musíš je rozlišit dle jejich činů a nikoliv dle jejich vzhledu.

Věřím ti. Důvěřuji ti. Už teď vím, že v životě dokážeš velkých věcí.

Miluji tě

Tvůj táta

Zdroj: www.DefendUniversity.com - Self Defense Advice for a daughter

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com