Nástup do školky? Žádná věda

Téma:
Říkáte si, připravit se na písemku, na testy z autoškoly, sportovní soutěže… ale připravit se na školku? Nebojte se – nemusíte kupovat a číst drahé knihy, ani navštěvovat speciální kurzy, či se s dítětem biflovat nějaké poučky. Je to mnohem jednodušší. Až si přečtete následující řádky, většina z vás si řekne: „Ale to přece dělám!“

Dítě znáte nejlépe

Když někdy rodiče v poradně žasnou, jak jsem jejich dítě odhadla, co vše jsem se o něm dověděla za hodinu nebo dvě, upozorňuji je na to, že vlastně jen potvrzuji to, co oni už vědí. Rodiče přece znají své dítě nejlépe. Vědí, co ho rozpláče, nebo naopak rozveselí, z čeho má strach či radost. Vědí to proto, že ho mají rádi. Vede je k tomu cit. Maminka tříletého dítěte tedy ví, jak asi dítě reaguje na své vrstevníky. Přirozeně si to může vyzkoušet při návštěvě kamarádky, která má přibližně stejně staré dítě. Ví, jak dítě reaguje na změnu, když má spát třeba o víkendu u babičky, určitě podporuje jeho snahu o další samostatnost, například při oblékání třeba jen proto, aby se mohli tátovi večer pochlubit a podobně. Pokud je dítě z domova zvyklé řídit se nějakými smysluplnými pravidly, snadněji přijímá pravidla nová, která platí pro život v kolektivu.

Tři úskalí pro děti

Zde jsou tři nejčastější oblasti, které mohou (ale nemusí) nástup do školky zkomplikovat.

  • Patří sem sebeobsluha, kam zahrnujeme to, že dítě zvládá „komunikaci“ s WC a umí se obléci. S dopomocí se počítá, ale představte si třídu s pětadvaceti dětmi chystajícími se v zimě na vycházku. Myslím, že hodně učitelek vzpomíná na dobu, kdy v rámci civilní služby byli nedocenitelnou pomocí ochotní mladíci. Sama jsem to zažila a bylo úžasné, jak tento mužský prvek přinesl do šaten smích a určitě obohatil i chlapce. 
  • Další oblastí je jídlo. Rodič by se měl dopředu informovat, jak se ve školce vaří, aby nedošlo k absurdní situaci, kdy se tříletý capart zvyklý na běžná středoevropská jídla ze dne na den musí vyrovnat se zelným salátem místo polévky a sojovými kostkami místo masa. I to se může stát. Jinak se stravování ve školce nemusíte bát. Jídlo láká již vzhledem, dítě dostane na talíř tolik, kolik sní, může si přidat, není stresováno povinným dojídáním, respektuje se i to, když nějaké jídlo vysloveně nejí. Navíc se vše dá prohovořit s pedagogy.
  • Poslední úskalí může nastat při odpoledním odpočinku. Snad všichni rodiče a prarodiče u nás znají termín „jít po o“, který pro dítě znamená nemuset se po obědě převléci do pyžama a ulehnout na připravené lůžko. Samozřejmě i v tom se děti liší. Jsou prvňáčci, kteří po příchodu ze školy ochotně usnou, i tříleté děti, o kterých rodiče při úvodním rozhovoru v poradně tvrdí, že už nejméně tři čtvrtě roku nechodí po obědě spát. I zde je třeba zvolit vhodnou formu pro odpočinek. Klidná paní učitelka dovede vyprávěním nebo pohádkou zklidnit i největší neposedy. Často se osvědčuje ke zklidnění dotek místo napomenutí. Ve školkách se i toto dnes většinou daří. Dítě není nuceno usnout, může odejít na toaletu, je respektován i jeho neklid, pokud neruší ostatní.

Tři zásady pro rodiče

Pokud jste dočetli až sem, přečtěte si ještě tři doporučení, která vašemu dítěti i vám usnadní tu velkou změnu, na niž se připravujete.

  • V žádném případě své dítě nepřipravte o jistotu, kterou čerpá ze vztahu v rodině. Nestrašte ho hloupými větami typu: „Když budeš zlobit, tak pro tebe nepřijdu!“ Naopak, dítěti musí být naprosto jasné, že ho ze školky vždy vyzvednete. Jistotu podpoříte srozumitelnou domluvou, např. „po o“, až se vyspinkáš, dneska přijde babička apod.
  • Z první zásady vyplývá druhá. Nikdy dítěti nelžete. To platí kategoricky všude ve výchově. Zde mám na mysli „praktiky“, které někdo v dobré víře může uplatňovat. Například, že dítěti řeknete, že s ním jdete k babičce a pak ho strčíte nic netušící paní učitelce.
  • Spolupracujte s pedagožkami. Velká většina z nich je vstřícná a komunikaci s rodiči vítá. Nebojte se konzultovat s nimi vaše obavy. V komunikaci jsou mnohdy ty největší rezervy, zkuste je využít ve prospěch vašeho dítěte. Do mateřské školy bude chodit ještě další roky a nezapomeňte ani na to, že mateřská škola připravuje dítě na školu. 
Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com