kariéra

O mužích, kterým nerostou vousy, a ženách, co odkládají mateřství

Za své kritické názory v oblasti gynekologie a porodnictví si vysloužila pověst lékařky rebelky a kdysi i dočasný odsun na pracoviště v léčebně dlouhodobě nemocných. Neumlčelo ji to a na rizika třeba masového užívání hormonální antikoncepce poukazuje dál. O svém oboru, psychogynekologii, 44letá lékařka Helena Máslová z Prahy říká, že si ji přitáhl sám.
Téma:

Proč dnes děti odmítají dospět?

Taky si pamatujete, jak jste od rané puberty toužili po okamžiku, kdy konečně vyletíte z hnízda? Já osobně jsem se od čtrnácti hrnula na kdekterou brigádu, abych byla aspoň trochu finančně nezávislá a svobodná, a když byl na obzoru konečně den, který mě měl odvést na vysokou – tedy od rodičů, málem jsem odškrtávala hodinu za hodinou, jak jsem se nemohla dočkat.
Téma:

Kariéra, nebo dítě? Můžete mít obojí!

Myslíte si, že skloubit rodinu, výchovu dětí a kariéru zkrátka není možné? Omyl, možné to je, jen si musíte uvědomit, že budete potřebovat podporu svého partnera. Na takové rozhodnutí totiž nejste sama a měla byste se naučit využívat jeho pomoc. Poradíme vám jak, i když máte pocit, že žádnou podporu z jeho strany necítíte.
Téma:

Jak skloubit kariéru a dítě? Buďte matkou při studiu, radí think-tank

Praha - Jak propojit dobře našlápnutou profesní dráhu s vytouženým mateřstvím, trápí nejednu mladou Češku a kvůli nedostatku školek se toto téma stalo i jednou z bojových linií aktuálně probíhající předvolební kampaně. Do této situace přichází think-tank pro sociální a ekonomické analýzy ISEA s řešením, které na první pohled vypadá jako "z Marsu": doporučuje ženám, aby si pořizovaly děti ještě na studiích. Tedy ve chvíli, kdy nemají nejen kariéru, ale často ani prostředky a zázemí pro výchovu dítěte. Svůj návrh myslí ISEA vážně a tvrdí, že je výhodný jak pro ženy, tak i pro stát.
Téma:

Dítě, nebo kariéra?

Je zajímavé, v jakých situacích vyplouvají na povrch zapomenuté vzpomínky. Jako ta, co se mi vybavila, když jsem utírala slzy kolegyni, co jí pozitivní těhotenský test "zničil kariéru". Právě totiž měla povýšit z mizerně placené nudné pozice na tu, o které dlouho snila...
Téma:

Dítě a kariéra? Žádný problém!

Máte malé děti? Svůj čas rozhodně nemusíte vyplňovat jen procházkami s kočárkem a sprintem mezi kroužky. Pokud si chcete zachovat příjem a nevzdat se zcela své kariéry, můžete úspěšně zkombinovat mateřskou i pracovní roli.
Téma:

Jak se žije otcům v Čechách

Doba se mění a s ní i role mužů a žen jako rodičů. V APERIU sledujeme vítaný trend, kdy otcové začínají být aktivnější a více zapojení do péče a výchovy svých dětí. Někteří z nich odcházejí na rodičovskou dovolenou, jiní žádají o flexibilní pracovní režimy, aby mohli lépe přizpůsobit svůj čas potřebám dětí. V české legislativě je zakotveno, že otec dítěte má právo o své narozené dítě pečovat za téměř stejných podmínek jako jeho matka, a to i v případě, že současně s ním matka dítěte čerpá mateřskou (rodičovskou) dovolenou (§ 198 odst. 1 zák. Práce). Přesto je otců na rodičovské dovolené v České republice necelé 1 %.
Téma:

Dnes je taková doba…

Když člověk zaslechne, co mu nějak nesedí, hned zbystří sluch. Já zbystřím sluch, když zaslechnu to, co říká nadpis této kapitolky – dnes je taková doba…

Jak dobře skloubit rodinu a práci? Promyslete si svou situaci

Není pochyb o tom, že téma slaďování pracovního a rodinného života je jedním z nejžhavějších v současnosti. Objevuje se řada rad a kurzů, které učí know-how, jak slaďovat, jak si uspořádat čas, jak být asertivní.... Takzvaný „ďáblův advokát" zde může našeptávat otázku, co by se dělo, kdyby se skloubení práce a rodiny nezdařilo? Co by se mohlo stát? Co by to dobrého a zlého znamenalo pro mne a pro mou rodinu? To jsou důležité otázky pro každého, kdo o slaďování usiluje. V tomto případě však žádné know-how nepomůže, odpověď musí hledat každý sám a u sebe. Zkuste si odpovědět na některé otázky a tím se dobrat k jasnější představě o slaďování ve vaší jedinečné a neopakovatelné rodině.
Téma:

Druhé dítě? Zvládnete to levou zadní!

Když jsem nastupovala na první mateřskou, byla jsem plná ideálů a nadšení, jak si hned do dvou let pořídíme druhé miminko, aby mezi dětmi nebyl velký věkový rozdíl.

Být mužem na rodičovské je dnes již normální. Ale?

Jak se dnešní společnost staví k otcům na rodičovské dovolené? Nejnovější výzkum agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů (LOM) říká, že je to dnes již normální. Přesto jsou ženy v podpoře svých vlastních mužů opatrné.

Ježek v kleci aneb jak se plní sny

Na popovídání s profesionální koučkou Ivetou Clarke jsem byla velmi zvědavá. Sama, dobrovolně a se záviděníhodnou energií na podzim loňského roku iniciovala projekt koučování ve školách s příhodným názvem Ježek v kleci. Podařilo se jí nadchnout početnou skupinu koučů včetně mě - dobrovolně a ve svém volném čase jsme se ochotně vrhli do práce. O průběhu celého projektu mám informací dost, ale vlastně nevím nic o úplném začátku: jak se z nápadu v hlavě realizuje sen, bez vnějších zdrojů a finančně silného partnera? Proto dnes otevřeme velké téma o tom, jak osobně přispět ke zlepšení tohoto světa.

Vliv rodiny na rozvoj osobnosti člověka

Rodina je prvním a základním životním prostředím člověka, které zároveň odráží problémy doby. Organizace rodinného života je jakýmsi psychologickým a sociologickým modelem dané kultury a vztahy mezi manžely, mezi rodiči a dětmi i mezi sourozenci navzájem do značné míry vyjadřují zvláštnosti dané třídy, kultury, doby, tradice a rasy. Člověk je nejen tvorem přírodním, iologickým, ale především společenským.

Výchova podle „tygřích matek“. Prospívá dětem přísnost?

Kniha Bojová píseň tygří matky vyvolala poprask. Matka asijského původu v ní popisuje tvrdou výchovu svých dcer bez her, zato se spoustou učení. Vedla prý k jejich úspěchu. Co ale dělá taková výchova s dětskou duší?

Jak zvládnout pubertu

V úvahách o postupném oddělování dítěte od maminky nelze pominout dvě velmi významná a povětšinou bouřlivá období dětství. Jde o období vzdoru a o pubertu, tedy dobu dospívání. Jejich spojení, i když jsou tato životní údobí od sebe několik let vzdálená, má své opodstatnění. V obou případech jde o hledání svého místa ve světě.

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com