Jak poznat a léčit laryngitidu?
Typický štěkavý kašel jako základní projev laryngitidy se může z dětské postýlky ozvat v létě stejně jako v zimě, ačkoli v chladnějších částech roku je výskyt této choroby častější – zřejmě proto, že mezi dětmi koluje více infekcí a jejich imunita bývá celkově oslabenější.
Jde o běžnou dětskou chorobu, způsobenou viry, která se nejčastěji vyskytuje mezi batolaty a předškoláky, později už se tolik neobjevuje. Jak dítě roste, mění se totiž také anatomické poměry jeho dýchací trubice, která se rozšiřuje, a díky tomu ani při laryngitidě tolik nehrozí, že se mu bude špatně dýchat. Jinými slovy: nemoc může dostat i starší dítě nebo dospělý, ale projeví se třeba jen jako lehká infekce horních cest dýchacích, kterou někdy provází chrapot.
Nedá se přitom říci, kdo je laryngitidou ohrožen nejvíce – některým dětem se vyhne úplně, jiné potká jednou, nejvýše dvakrát během několika let, zatímco některé jí trpí každý měsíc. Jisté je pouze to, že více jsou ohroženi alergici, protože jejich sliznice mají vyšší tendenci reagovat na různé vnější, i infekční, podněty otokem.
Většinou stačí domácí léčba
Záchvat laryngitidy lze naštěstí v naprosté většině případů bez potíží zvládnout doma, ačkoli nástup choroby vypadá nezřídka dramaticky a rodiče může štěkavý kašel zaskočit. A to o to více, že nemoc se obvykle přihlásí v noci, ačkoli dítě bylo večer ještě úplně zdravé. Někdy se však dá poznat, že by se něco podobného mohlo objevit podle toho, že potomek trochu chraptí. Případně se laryngitida může zkombinovat s již rozběhlou rýmou či nějakým bakteriálním onemocněním dýchacích cest.
Příznaky jsou hodně typické – jde zejména o štěkavý kašel doprovázený sípáním, většinou bez horečky, ale průběh nemoci může být u každého dítěte jiný. Kašel jde často poměrně snadno zastavit tím, že dítěti dáte napít, pustíte do místnosti chladný vzduch nebo ho na chvíli vezmete ven a ono pak často zase v klidu usne. Pokud je venku teplo, je možné dítě posadit například před otevřený mrazák, smysl má i zvlhčování vzduchu, a to i preventivně, zvláště pokud dítě na laryngitidy trpí nebo je alergické. Každopádně je dobré celoročně udržovat v ložnici co nejnižší teplotu, pokud možno by neměla překročit osmnáct stupňů, ačkoli v létě to samozřejmě nezřídka možné není.
Ve většině případů laryngitidy – i přes ošklivý chrapot a štěkavý kašel – dítěti nehrozí žádné nebezpečí. Rozhodně je dobré snažit se dítě uklidnit, protože vyděšený pláč průběh nemoci obvykle zhoršuje.
Co když se dítěti přitíží?
Lékaři v souvislosti s laryngitidou používají termín inspirační stridor, kterým označují právě ono namáhavé dýchání, kdy dítě chrčí zejména při nádechu.
Pokud se i přes snahu rodičů stav potomka zhoršuje, je dobré dítěti dát kortikoidový čípek nebo tabletu, které sníží otoky sliznic. Rodičům ho může na požádání předepsat dětský lékař, s kortikoidy je však třeba zacházet opatrně a nedávat je zbytečně hned při prvním zakašlání. Výjimečně je potřeba také inhalace adrenalinu nebo další kortikoidy – pokud by se stav dítěte zhoršoval, je proto namístě vyrazit na pohotovost nebo volat záchranku. Nemá smysl podávat například léky na tlumení kašle, ty u rozjeté laryngitidy nijak nezaberou. Následující dny a zvláště noci však dítě může užívat antihistaminika (pro nejmenší děti existují v kapkách), která snižují riziko otoků sliznic a návrat záchvatu laryngitidy.
Není tomu zase tak dávno, co se budoucí dětští lékaři učili příznaky a průběh laryngitidy nazpaměť hlavně proto, aby ji rozeznali od mnohem horší choroby, kterou je zánět hrtanové příklopky neboli epiglotitida. Dnes už se druhá z nich díky povinnému očkování kojenců mezi dětmi naštěstí prakticky nevyskytuje. Kašel při laryngitidě zní na poslech často hrozně, stejně jako sípání, pacienta ovšem neohrožuje na životě, zatímco zánět hrtanové příklopky jej může zabít. Typická pro epiglotitidu je vysoká horečka, zatuhlý krk a sliny vytékající z úst, přičemž nemusí zabrat ani rychlá nemocniční léčba.
Kde se bere laryngitida a čím se léčí?
- Jde o běžné dětské virové onemocnění, původcem je například virus influenzae nebo parainfluenzae.
- Virus způsobuje zánět sliznice hrtanu, která může otékat, což dítě dráždí ke kašli, může se mu také hůře dýchat.
- Na štěkavý kašel zabírá vlhký studený, až mrazivý vzduch, obklady krku, podání tekutin.
- Naopak nemá smysl podávat u rozjeté nemoci v akutní fázi kapky na tlumení kašle, nezaberou tak rychle a mohou spíše působit dráždivě.
- Pokud se stav zhoršuje, je možné podat kortikoidy v čípku nebo tabletách a vyhledat lékařskou pomoc.