Jak dostat dítě do školky?
Důvody, proč v některých městech či obcích je nedostatek míst ve školkách, jsou v zásadě dva. První je migrace obyvatel – v 90. letech vyrostly v okolí velkých měst, především Prahy, satelitní městečka bez potřebné infrastruktury. Školky se zde neřešily vůbec. Druhým důvodem je silná generace „husákových dětí“, které stále zakládají rodiny a dochází tedy k malému populačnímu boomu.
Po změně režimu také navíc neexistoval žádný efektivní plán, jak na tyto demografické trendy reagovat. Řada matek to musí kvůli tomu řešit a stresovat se, zdali své dítě úspěšné umístí do školky. Poptávka stále vysoce překračuje nabídku a matkám, které pracují, nezbývá nic jiného, než dítě umístit do soukromé školky či každý den odvážet a převážet dítě i několik desítek kilometrů. Nebo si najmout chůvu.
Zodpovědné obce budou mít méně míst
Současná situace nedostatku míst je natolik vážná, že se ji snaží řešit i samotný ombudsman, který doporučil městským úřadům, aby mateřské školky přednostně přijímaly také přespolní předškoláky. Proti tomuto opatření se však začínají ohrazovat obce či městské části.
Například městská část Prahy 9, kde je dlouhodobý nedostatek míst ve školkách, hodlá ombudsmana neposlechnout: „Nás se to dotklo. Je to populistické, proto jsme se rozhodli vymyslet protiopatření,“ uvedl Jan Jarolím, starosta Prahy 9 pro server Idnes.cz.
My jsme v posledních letech investovali desítky milionů korun do budování nových školek, ale i rozšiřování stávajících. Nebylo to jen velmi nákladné, ale také značně organizačně náročné. Nyní však máme přikázáno, že musíme umístit děti do školek nejen z jiných městských části, ale dokonce i ty mimopražské,“ tvrdí zástupce starosty městské části Praha 9 Tomáš Portlík.
V podstatě tak podle něj dojde k dotování nezodpovědných obcí, které nové školky v minulosti nebudovaly. „Není to spravedlivé. To rovnou můžeme zrušit místní samosprávy a říct, že by se o všechno měl starat stát. Je to výběr mezi kapitalismem a komunismem. Obce by měly mít šanci si konkurovat a naše městská část by měla mít právo odměnit vlastní obyvatele,“ dodal.
Kolik stojí výstavba školky? (Investiční náklady výstavby na jedno dítě při kapacitě alespoň 30 – 50 dětí)
Dostavba ve stávající budově – 60 000 Kč – 90 000 Kč
Nová dřevostavba –150 000 Kč – 200 000 Kč
Zděná stavba – 200 000 Kč – 250 000 Kč
Zdroj informací: MČ Praha 9
Soukromé školky, vyplatí se?
Jak už bylo uvedeno, míst ve školkách je často málo a matky jsou nuceny volit alternativy. A to i přesto, že jako zaměstnané nejen odvádějí vysoké daně státu, ale v místní obci platí daň z nemovitosti. Adekvátní protihodnoty se však často nedočkají a musí své dítě umístit do soukromých zařízení. Školkovné v soukromých mateřských školkách začíná převážně od částky 6000 Kč s tím, že v některých školkách může dosáhnout i 20 000 Kč. Pokud zvolíte soukromou školku, pak zkontrolujte, zdali je zařazena do sítě škol MŠMT, což garantuje pravidelné kontroly a hodnocení zařízení ze strany České školní inspekce.
Například v mateřské školce Pro Family, která se chlubí, že je první otevřenou školkou v České republice, dosahuje poplatek pro dítě při 8hodinové návštěvnosti 6800 Kč, v ceně je i stravné. Pokud však dítě z důvodů nemoci do školky nedochází, pak se poplatek vrací. Dostat dítě do soukromé školky je tedy nákladnější – ve státních školkách rodiče průměrně zaplatí 500 – 1000 Kč měsíčně, celodenní stravné dosahuje částky od 500 – 800 Kč.
Jak zvýšit své šance dostat dítě do školky?
Bodování, které vám pomůže umístit vaše dítě do školky, je v každé školce mírně odlišné, proto přinášíme ty nejčastější požadavky. Při splnění těchto požadavků získáte v řadě školek více bodů a budete mít vetší pravděpodobnost úspěšně umístit dítě do školky. Konkrétní požadavky pro získání bodů najdete na stránkách dané mateřské školky.
Co požadují školky nejčastěji?
- Máte trvalý pobyt, kde je školka – Trvalý pobyt zákonného zástupce, nejlépe obou rodičů, na území městské části (Praha) či města.
- Oba pracují - Oba rodiče jsou pracují jako zaměstnanci či OSVČ.
- Starší je lepší – Dítě je možné umístit do školky ve věku od 3 – 6 let s tím, že čím je dítě starší, tím získá více bodů.
- Jste zaměstnanec ve školství – V některých případech mají výhody děti zaměstnanců školství.
- Matka je chudá samoživitelka – Matka je samoživitelkou či její dítě je ohroženo chudobou (negativnímu vlivu nízkého sociálně-ekonomického statusu rodiny na vývoj dítěte). Nutno však od příslušného úřadu získat potvrzení.
- Zkuste napsat dopis – O přijetí rozhoduje ředitel či ředitelka dané mateřské školky. Je často žádoucí napsat dopis ředitelovi školky a uvést důvody, proč je pro vás umístění dítěte důležité. Na sponzorské dary panují nejrůznější názory, raději je však neposílejte, neboť můžou být považovány za úplatek. Je také žádoucí napsat starostovi či příslušnému odboru.
- Dítě je samostatné – Někdy si vás také ředitel či ředitelka školky můžou pozvat na přijímací pohovor. Dítě, které nastupuje do školky, by mělo umět poznat si svoje oblečení (nejlépe mu oblečení podepište), snažit se svléknout a obléknout (kalhoty, ponožky, trika, v zimě punčocháče), vydržet při jídle sedět u stolu či se samostatně najíst (například samostatně používat lžíci), umět se sám napít z hrnečku, používat WC – včas si říci, také si umývat ruce mýdlem a utírat se do ručníku (Zdroj: MS Jatecká Pacov)
Bodový systém může vést k podvodům
Bodový systém však může vést k podvodům. Například manželský pár může dojít k rozhodnutí, že se jim více vyplatí rozvod. Matka se tak oficiálně stane samoživitelkou a její příjmy budou výrazně nižší, partneři však nadále budou žít spolu. Kvůli tomu získá dítě tolik potřebné body a matka ušetří měsíčně i několik tisíc korun, které by jinak musela každý měsíc zaplatit za soukromou školku nebo chůvu.
Nebo dojde k tomu, že si matka v domácnosti založí živnostenský list a stane se podnikatelkou. Portlík však odmítá, že by sama obec měla těmto případům předcházet: „To bychom se mohli obléci do černých uniforem jako Gestapo a lézt lidem do bytů a domů a vědět všechno o osobním životě občanů. To není demokracie, ale totalitní režim. Nikdy jsme se navíc s těmito případy nesetkali,“ dodal.