Ideální výchova dětí? Nechte je být!

Téma:
Že největšího klidu a pohody dosáhneme tehdy, když si našich mnohdy neposedných ratolestí nebudeme všímat? Ano, je to tak. Tedy alespoň podle britského spisovatele Toma Hodgkinsona, který své poznatky ve své nové knize Líný rodič opírá o díla slavných světových spisovatelů. Jak nejlépe vychovávat děti? Nevšímejte si jich!

Když byste alespoň na chvilku přelétly z webu ProŽeny.cz na stránky britského časopisu Idler (což ale nedělejte, čtěte raději dál), zjistily byste, že tento anglický magazín není tak úplně normální. Časopis Idler, což znamená v českém překladu Lenoch, je biblí pro všechny líné obyvatele planety. A hle, kdo je jeho šéfredaktorem! No přeci Tom Hodgkinson, který si dokázal ze své lenosti udělat poměrně slušné živobytí! Za zmínku rozhodně stojí, že Tom pravidelně přispívá do deníku Daily Telegraph ve formě rodičovského sloupku. Navíc kniha Líný rodič je už jeho třetím dílkem. Předcházely jí publikace Buďte líní a Buďte volní.

Stěžejní myšlenkou knihy, týkající se výchovy dětí, je citát spisovatele D. H. Lawrence: Nechte je být. Jeho „výkřik“ rozvíjí autor až do takové šíře, že z celé knihy nakonec vyplyne jedno: když si svých dětí nebudete v rozumné míře všímat, naučíte je dříve samostatnosti a zároveň budete rozvíjet jejich kreativitu.

Vedle radikálních názorů (jeden za všechny: „Jen uvažte, jak se pro své děti nesčetněkrát obětujete, děláte si kvůli nim starosti, leccos si odepřete – ony se pak seberou, vykašlou se na vás a propadnou drogám nebo alkoholu (…). Nestěžujte si. Užívejte si života!“) však v knize nalezneme i části, se kterými se většina moderních rodičů může ztotožnit. Autor nabízí zoufalým otcům a matkám rady, jak docílit toho, že jejich dítka odtrhnou svůj zrak od monitorů a televizí a vyrazí samy od sebe do přírody a za kamarády.

A když vám Tom Hudgkinson po přečtení knihy bude připadat jako typický chlap-šovinista, nevadí. Při čtení se občas i zasmějete a alespoň si díky tomuto extrémnímu případu výchovy ujasníte, jakým rodičem pro své dítě vlastně jste vy samy.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com