Desatero pro ochranu dětí na internetu

Téma:
Většina dětí v České republice má přístup na Internet, doma nebo ve škole. Surfují, emailují, chatují a hrají online hry, přičemž neskrývají své osobní údaje: emailové adresy, fotografie nebo dokonce i telefonní čísla. Z toho důvodů je vzdělávání dětí o bezpečném a odpovědném chování na internetu velmi důležité. Zde je deset tipů, jak mohou rodiče své děti na webu chránit:
  1. Udržujte si přehled o tom, jaké stránky vaše děti navštěvují. Pokud máte malé děti, asi budete surfovat po internetu s nimi. Máte-li děti starší, vysvětlete jim, které stránky mohou navštěvovat a které naopak nikoli. To můžete i namátkou kontrolovat – stačí se podívat do historie navštívených webových stránek, kterou vám nabídne menu vašeho prohlížeče.
  2. Používejte nastavení pro sdílení. Mnoho stránek s obsahem vytvářeným uživateli – například Blogger, Webová alba Picasa anebo stránky YouTube – mají nástroje pro kontrolu sdílení, takže uživatel si může sám určit, kdo může číst jeho blog, prohlížet fotografie, videa a profily. Toto nastavení je důležité zejména v situaci, pokud vaše děti na internetu zveřejňují osobní informace, jako jsou jména, adresy nebo telefonní čísla. Naučte své děti používat toto nastavení a stejně tak je učte respektovat soukromí přátel i členů rodiny – zejména tím, že nebudou prozrazovat jména lidí ve veřejných profilech a na veřejných fotografiích.
  3. Počítače mějte uprostřed bytu. Pokud bude váš počítač na místě, kde se obvykle pohybujete i vy, bude pro vás mnohem snadnější dohlédnout na to, jakým aktivitám se vaše dítě na internetu věnuje.
  4. Učte své děti komunikovat zodpovědně. Stačí říct základní pravidlo: neříkej, nekomentuj, nepiš, neposílej nikomu přes internet to, co bys mu neřekl/a do očí.
  5. Pozor na cizí lidi. Vštipte svým dětem zásadu, že se mají vyhýbat setkání s cizími lidmi, s nimiž se seznámili na internetu. Stejně tak jim vštěpujte, že těmto neznámým lidem nemají sdělovat nic o sobě ani rodině – dotyční totiž vůbec nemusejí být tím, za koho se vydávají.
  6. Chraňte hesla. Možná to zní jako banalita, nicméně zdůrazňujte dětem, že svá hesla nesmějí nikomu sdělovat, a pokud používají veřejný počítač, například ve škole nebo v knihovně, neměly by povolit prohlížeči zapamtovat si heslo nebo hesla. Pokud s prací na počítači končí, nejbezpečnější je zavřít celý prohlížeč.
  7. Posuzujte veškerý obsah kritickým okem. To, že je něco na internetu, ještě neznamená, že to je pravda. Naučte děti rozlišovat důvěryhodné zdroje od nevěrohodných a také je učte ověřovat si informace, které na internetu najdou. Zdůrazněte jim i to, že obsah na internetu nemohou jednoduše zkopírovat a použít ve své práci nebo referátu. To je plagiátorství a plagiátorství je podvod.
  8. Nastavte si bezpečné vyhledávání.Abyste udělali co nejvíce v rámci prevence, využijte nastavení vyhledávačewww.google.cz (viz obrázek) a předem zadejte bezpečné parametry. Nastavit můžete jazyk i doménu, v rámci které bude Google vyhledávat, a také dětský filtr, který zabrání zobrazení veškerého obsahu určeného pro dospělé, textů i obrázků.
  9. Naučte dítě označovat nevhodný obsah. V případě, že vaše dítě navštěvuje videoserver YouTube, je dobré, aby vědělo, jaké nástroje může využít. YouTube je neustále monitorováno komunitou uživatelů i speciálním týmem, ale vzhledem k 18 hodinám nových videí každou minutu se na serveru může objevit i nevhodný obsah. Naučte proto děti, jak mohou tento obsah označit, tj. nahlásit nevhodné nebo nelegální video, na které narazí. Zároveň je povzbuďte k tomu, aby navštívili stránku YouTube o bezpečnosti.
  10. Ochraňte je před nedůvěryhodnými stránkami. Malware je software vytvořený proto, aby pronikl a poškodil váš počítač aniž byste o tom věděli nebo s tím souhlasili. Google a další vyhledávače proto uživatele upozorňují na potenciálně nebezpečné stránky. Rodiče mají spoustu možností, jak děti před malwarem ochránit, například i v rámci balíčku od Googlu (Google Pack) nebo v prohlížeči Google Chrome. Ten dokáže rozpoznat nebezpečné stránky, které by mohly malware do počítače nainstalovat, a uživatele varovat.

V Čechách se ochraně dětí věnuje nezisková organizace Safer Internet, která provozuje i Horkou linku pro děti.

Hodnocení: 
2
Průměr: 2 (1 vote)

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com