Batolata

Bezpečnost dítěte (jak předcházet úrazům a otravám u dětí)

Otravy a úrazy jsou nejčastější příčinou úmrtí dětí. Otravy a úrazy hrozí dětem všech věkových kategorií. I když ne každý úraz či otrava musí skončit úmrtím, trvalé následky na zdraví dítěte jsou celoživotním psychickým traumatem jak pro rodiče, tak pro dítě.
Téma:

Automatky: Jaká jsou reálná rizika (ne)očkování dětí?

Poslanecký zdravotní výbor projednával minulý čtvrtek novelu zákona o očkování. Rozvířily se debaty o sankcích za porušení očkovací povinnosti, ale také o tom, zda rozhodnutí o očkování dětí má či nemá být v kompetenci rodičů. Jaká jsou ale reálná rizika očkovacích látek a co dětem může hrozit? Jak se očkování vyvíjí a proč systém tolik bazíruje na povinném očkovacím kalendáři a zachování tzv. kolektivní imunity?
Téma:

Jak poznat a léčit laryngitidu?

Laryngitida patří mezi onemocnění, kterých se rodiče bojí, protože jejich projev je děsivý. Naštěstí nemoc většinou není pro dítě nebezpečná. Přesto se vyplatí umět jí předcházet nebo rychle tlumit příznaky.

Ivana Königsmarková v Automatkách: Výchova dětí v přemedializované době

Ivana Königsmarková byla v roce 2009 zažalována lékařskými institucemi a odsouzena k dvěma letům vězení a pokutě 2, 7 milionu korun za vedení komplikovaného domácího porodu, dítě po 20 měsících zemřelo. V roce 2013 byla zproštěna viny, obnovila svou porodnickou činnost a byla prvním hostem nového magazínu Automatky.

Jak rozvíjet řeč u batolat

Průměrné 24m dítě má aktivní slovní zásobu 10-250slov (spodní hranice širší normy a vrchní hranice širší normy). V tomto věku je stále fyziologická i úplná nemluvnost (zejména u chlapců). V tomto věku by však každé dítě mělo být již velkou pasivní slovní zásobu. Děti znají názvy spousty předmětů, lidí, zvířátek atd., a hlavně nemají problém s porozumění v běžné řeči a zvládají dvojsložkové pokyny typu: dej kostku na stůl, přines si z chodby botiček, sedni si na židli atd.
Téma:

Jak podpořit rozvoj řeči dítěte

Měli bychom si uvědomit jeden důležitý fakt a to, že dítě se svoji mateřskou řeč neučí tak, jako se později učí cizí jazyky.
Téma:

K rozvoji řeči potřebují děti kvalitní podněty

K rozvoji řeči potřebují děti kvalitní podněty, říká logopedka Dana Kutálková, se kterou jsme si povídali o dětské mluvě.
Téma:

Opožděný vývoj řeči

Do jednoho roku života dítěte, je zcela přirozené, že dítě nemluví. Toto období se nazývá fyziologická nemluvnost. Od prvního roku života dítěte začíná vlastní vývoj řeči. Dítě tak používá jednoduchá jednotlivá slova (např.mama, tata, bác,baba, haf, apod.), která mívají význam celé věty. Někdy se může stát, že se vývoj opozdí a i přesto, že je dítě zdravé (tedy slyší, není mentálně retardované, není postižena hybnost ani řečové orgány, dítě reaguje na podněty z okolí gesty, mimikou – mluvíme o tzv. prodloužené fyziologické nemluvnosti. V takovém případě je důležité zjistit, zda se tento jev nevyskytuje v rodině. Často se stává, že se tento typ nemluvnosti objevuje v rodinách opakovaně a to častěji u chlapců než u děvčátek.
Téma:

Vývoj dítěte od narození do šesti let: Řeč

Níže uvedený popis vývojových fází je pouze orientační, protože každé dítě má své vlastní vývojové tempo. Odchylky jsou proto poměrně obvyklé a většinou zcela normální.
Téma:

Opožděný vývoj řeči

Jestliže dítě výrazně zaostává ve svém řečovém vývoji ještě ve třech letech, pak se zřejmě jedná o opožděný vývoj řeči, který může mít různé příčiny a pravděpodobně již vyžaduje speciální logopedickou péči.
Téma:

Vývoj řeči

Vývoj řeči nelze odlišit od vývoje ostatních schopností člověka. Není proto možné rozvíjet dětskou řeč na úrovni, která by měla odpovídat věku, pokud celkový vývoj všech schopností a dovedností dítěte neprobíhá tak, jak bychom si představovali a přáli.
Téma:

Proč je důležité dětem číst

Číst dětem pohádky nebo různé jiné dětské knížky, příběhy či leporela je bezpochyby velice prospěšné a i když to většina z nás dospělých ví, ne vždy je k tomu čas a prostor. Čtení knížek našim ratolestem často nahradí sledování televize nebo jednoduše si nenajdeme čas, protože je potřeba ještě uklidit, vyprat, navařit večeři a připravit se do práce na následující den.
Téma:

Hra a její význam pro vaše dítě

Dětství je životním obdobím téměř zcela věnovaným hrám a hraní, na které mnozí z nás vzpomínají s notnou dávkou nostalgie. Z pohledu dítěte však hra není jen oddych a zábava, ale svým způsobem vážná věc.
Téma:

Jak zvládnout první nápor kultury

Také vás znervózňuje, že sousedův stejně starý potomek již zůstává celou noc suchý, a přes den si dokonce "řekne", zatímco vaše robátko - k velké nelibosti především obou babiček - spokojeně využívá plenkových kalhotek?

Jak srovnat dítě

Viděla jsem kdysi povedenou reklamu na kondomy. Pohledný muž nakupuje v supermarketu se svým tří nebo čtyřletým synkem. Dítě má svou představu o vhodném obsahu košíku a souboj otce a syna vrcholí vřeštícím a kopajícím klukem uprostřed rozházeného zboží. Pohoršlivé pohledy spolunakupujících, zoufalý výraz tatínka – a kýžená reklama.
Téma:

Poprvé ve školce. Zvládne to?

Školka. Zásadní předěl v dětském životě. Je to první místo, kde je samo, bez své rodiny. První místo, kde se musí bez pomoci rodičů prosadit mezi vrstevníky. Jak je na školku připravit?
Téma:

Raná péče a její domácí kořeny

Mám-li jakožto starý pamětník uvažovat o domácích kořenech rané péče o děti, tak jak se jí dnes ve světě rozumí, dovolím si na začátku poněkud paradoxně odskočit do sousední ciziny.

Stránky

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com