5 věcí, které své dítě naučte. usnadní vám to život!
Dopřát dítěti samostatnost není jednoduché. Maminky se snaží dělat věci za své děti z různých důvodů. Chtějí tím ušetřit čas (když obují dítě ony, je to rychlejší, než když se s tím pachtí samo), ulehčit si práci (když ho nakrmíte, bude vaše jídelna čistší a i špinavého prádla bude méně), ale také si užívají toho, jak je na nich dítko závislé (vždyť beze mě ani neusne, když mu nebudu hodinu číst pohádku, prostě nebude spát).
Jednou budete nejspíš litovat
Jenže dřív nebo později přijde chvíle, kdy bude nesamostatnost dítěte a jeho závislost na vás překážet vám i jemu samotnému. „Kdy ta chvíle přijde, je individuální, ale většinou je to spojeno s tím, když ženě přibude nějaká povinnost. Když přijde na svět další dítě, vrací se do práce a podobně. To jsou situace, kdy pak potřebuje, aby alespoň občas samostatné bylo,“ potvrzuje psycholožka Danuše Jandourková.
Ale nejde jen o matku, alespoň trocha samostatnosti prospěje především dítěti. „Když se naučí, že se může spolehnout samo na sebe a své schopnosti, vychováte z něj člověka, který se v budoucnosti před překážkou nezastaví, ale bude hledat, jak se přes ni dostat,“ říká psycholožka Anita Michajluková z Centra zvyšování psychické odolnosti. A tohle je pět základních věcí, které byste svou ratolest měly co nejdřív naučit.
1. Jez a oblékni se, to zvládneš!
Jakkoli je pro vás výhodnější dítě krmit, oblékat a obouvat ho, nedělejte to. Bude mu to trvat déle, ale časem se zdokonalí! Především v době, kdy začne chodit do školky, by jeho nesamostatnost mohla být problém. „Takové dítě pak v šatně zůstává poslední, kamarádi jsou dávno na zahradě, a ono se ještě moří s botičkami, a je mu z toho do pláče. Samostatnost mu přináší radost, cítí se sebevědomě, a to ovlivňuje i jeho vztahy s ostatními,“ vysvětluje Anita Michajluková.
2. Pojďme hračky uklidit společně
Je jasné, že nebudete chtít po tříletém capartovi, aby si uklízel pokoj. Vysát a vytřít mu tam budete muset vy, ale proč by si nemohl uklidit rozházené hračky? To přece zvládne! Vždyť je to jen pár kostek, říkáte si? Ale co až bude dítě velké a mohlo by si běžně svůj pokoj uklízet a vám tím ulehčit práci? Proč by to dělalo, když k tomu nikdy nebylo vedeno?
3. Jedna pohádka na dobrou noc
Je hezké, když dítku přečtete pohádku na dobrou noc, ale jestliže čtete a čtete, a nakonec usnete vy, a ne dítě, není to úplně v pořádku. Veďte dítě k tomu, že když je doba spánku, existují jistá pravidla, která je potřeba dodržovat. Co třeba večery s manželem? I ten má právo být občas se svou ženou v klidu. Proto také dítě naučte, aby si hrálo samo.
4. Penízky na stromech nerostou, miláčku
Hysterický záchvat, řev, vztekající se dítě leží na zemi a kope nožičkami. To vše jen proto, že rodiče svému Pepíčkovi odmítli koupit další autíčko. Když se ale takto chová skoro předškolní dítě, naznačuje to, že rodiče něco nezvládli. Snažte se svému dítěti co nejdřív vysvětlit, že všechno něco stojí, že peníze se musí vydělat, proto chodí maminka s tatínkem do práce. Že jednoduše jsou věci, které mají před hračkami přednost.
5. Nedržte dítě v kleci
Doby, kdy matky seděly tři roky se svým dítětem doma, jsou pryč. Dnes můžete i s tím nejmenším miminkem vyrazit v podstatě kamkoli, ne jen na pískoviště. Jezděte na dovolené, občas vyrazte do restaurace... Jen tak se dítě takzvaně otrká, pochopí, jak se má chovat ve společnosti. Nedržte dítě v jakési kleci, stejně z ní jednou vyleze, ale pokud nemá žádné zkušenosti, bude zaskočeno a zmateno, protože nebude umět mezi lidmi fungovat.