pochvala

Co má společného SEAL a výchova dětí? Část 1/2

Nedávno se mi do ruky dostala velice zajímavá kniha – rady rodičům dětí od bývalého člena amerických speciálních jednotek SEAL. Zpočátku jsem k tomu přistupoval s dosti velkou nedůvěrou a asi tušíte proč. Nemám rád takový ten vojenský spartánský přístup, kdy pyžamo musí být složené do komínků a na stěně visí nástěnka s programem dne ;-)
Téma:

Milujeme se podmínečně

Psycholožku PhDr. Jiřinu Prekopovou zajímá především problematika poruch osobnosti vyplývajících z deficitu nebo ztráty lásky a už před lety ji silně oslovila tzv. terapie pevným objetím, kterou dále rozvinula. Spolu se svými kolegy dokonce před dvaceti lety založili Společnost pro podporu pevného objetí jako životní formy a terapie, jejíž vzdělávací instituty lze dnes nalézt v různých koutech světa.
Téma:

Jak posilovat psychickou odolnost dítěte

Po nástupu do školy se dítě setkává s nároky školního systému, který po něm požaduje prokázání určitého výkonu, musí se také vyrovnat s autoritou učitelů a obhájit své místo mezi vrstevníky. Všechny tyto skutečnosti mohou podlomit, ale také posílit jeho psychickou odolnost…
Téma:

Samostatnost dětí při nebezpečných situacích

V minulém článku jsem kromě jiných témat zmínil i maximální samostatnost dětí jako jeden z cílových stavů, které bychom jako rodiče měli u svých ratolestí dosáhnout. A teď nehovořím o finanční samostatnosti, ale o samostatném chování v případě nebezpečných situací, jako je například požár v domě, případně pokud se dítě ztratí v nákupním centru či ve městě.
Téma:

Nejčastější omyl milujících matek

Vždycky jsem si myslela, že nízké sebevědomí patří k pubertě, k hledání sebe sama a svého místa ve společnosti dospělých. Vlastní zkušenost mě naučila, že sebevědomí se mi samostatností a finanční nezávislostí nijak nevylepšilo. A až teď – možná – jsem pochopila, že chyba není ve mně, ale v nastavených pravidlech, podle kterých své sebevědomí hodnotím. Tím, že s těmito pravidly bojuji, vlastně bojuji i sama se sebou.
Téma:

Ustoupit dítěti? Ano!

Výchovní poradci se dnes shodují: děti potřebují jasné hranice, důslednost. Konečně se zdá, že máme ten pravý mustr, zlaté pravidlo, které nás provede úskalími výchovy. Dovolím si polemizovat.
Téma:

Proč dnes děti odmítají dospět?

Taky si pamatujete, jak jste od rané puberty toužili po okamžiku, kdy konečně vyletíte z hnízda? Já osobně jsem se od čtrnácti hrnula na kdekterou brigádu, abych byla aspoň trochu finančně nezávislá a svobodná, a když byl na obzoru konečně den, který mě měl odvést na vysokou – tedy od rodičů, málem jsem odškrtávala hodinu za hodinou, jak jsem se nemohla dočkat.
Téma:

Jak vychovat psychicky odolné dítě?

Všichni chceme pro své potomky jenom to nejlepší, ale někdy je taková snaha kontraproduktivní. Jak dětem zajistit nezapomenutelné dětství a zároveň je co nejlépe připravit na nelehkou životní realitu?
Téma:

Jak vést dítě k samostatnosti

Také se vaše batole dostalo do stadia, že si chce spoustu věcí vyzkoušet samo? Jeho „já sám“ nebo „já sama“ je u vás na denním pořádku? Věřte, že je to zcela přirozené. Dítě si začíná uvědomovat svoji osobnost, svoje „já“. Pro rodiče to znamená jediné: obrnit se trpělivostí a své dítě na jeho cestě k samostatnosti všemožně podporovat. Úplně snadný úkol to není…
Téma:

5 věcí, které své dítě naučte. usnadní vám to život!

Teď vám to možná nevadí. Rády svá batolata nakrmíte, uklidíte po nich rozházené hračky a vůbec jim u všeho asistujete. Jste přece jejich matky! Jenže většinou přijde chvíle, kdy se budete proklínat. A tohle jsou věci, které se vyplatí děti naučit co nejdřív. Ulehčí to život vám i jim!
Téma:

Pomoc, už se zase vzteká

Ustát dětský vzdor a záchvaty vzteku stojí nás rodiče spoustu sil. Dokud je to za zavřenými dveřmi, ještě to lze vydržet, ale co dělat, když začne vaše zlato dělat scény na veřejnosti.
Téma:

Jak vychovávat předškoláka

Je sice už mnohem rozumnější a samostatnější než batole, ale stále ještě propadá záchvatům vzteku, je agresivní a neumí se ovládat. Jak zvládnout výchovu předškoláka?
Téma:

Jak zvládnout první nápor kultury

Také vás znervózňuje, že sousedův stejně starý potomek již zůstává celou noc suchý, a přes den si dokonce "řekne", zatímco vaše robátko - k velké nelibosti především obou babiček - spokojeně využívá plenkových kalhotek?

5 morálních principů, důležitých pro život dítěte

Než půjde vaše dítě do školky či školy a začne se od vás pomalu odpoutávat, měla byste ho naučit nejen to, jak se zavazuje tkanička a koho zdravit, ale také morální principy, jež bude potřebovat pro život. A jaké to jsou?
Téma:

Co se děje v psychice předškolního dítěte?

Předškolní věk zahrnuje období od dovršení třetího roku života do nástupu dítěte do školy ve věku šesti let. Mnoho dětí vstupuje po dovršení třetího roku do mateřské školy, což pro ně představuje významný životní mezník. I celé období nazýváme často „věkem mateřské školy“. Kvalitativní zvláštnosti předškolního věku charakterizují pozoruhodné změny v tělesných a pohybových funkcích, poznávacích procesech, v citovém a společenském vývoji i změny ve vývoji osobnosti dítěte.
Téma:

Jak na malé vzteklouny?

Vztek patří mezi základní emoci, která je součástí našich životů a byla popsána před několika tisíci lety. Menší část „dětského výbuchu“ se přisuzuje uvolnění nahromaděné energie z frustrace a větší část je namířená účelově proti nám – dospělákům.
Téma:

Hněv a vztek spolu souvisí a jak na ně

Jeden a půlletý Honzík si staví komín z kostek. Když se pokouší dát čtvrtou kostku na ostatní a nedaří se mu to, tak naštvaně shodí komín rukou a vše doprovodí patřičným křikem. Tatínek, který si vedle něj v klidu četl noviny, se lekne a vrazí klukovi facku. Pak ještě nezapomene dodat: „Nevztekej se! Když to neumíš, tak to nedělej!“ Ale byl to opravdu vztek? Proč se tak Honzík naštval? A co teprve tatínek?
Téma:

Stránky

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com