Pět tipů, jak maximalizovat pozitivní vliv obrazovky a zároveň minimalizovat ten negativní

Téma:
Podle průzkumů sedí školáci 25 až 30 hodin týdně před obrazovkami, pouze necelá čtvrtina z tohoto času tráví děti sledováním pořadů, které jsou určeny k jejich rozvoji. Některé studie spojují časté sledování televize a hyperaktivitu – rychle měnící se scény a speciální efekty znemožňují divákovi zpracovat viděné a důkladně pochopit obsah a získat čas na reflexi. Násilí v televizním vysílání a v počítačových hrách zvyšuje dětskou agresivitu, zkresluje vnímání reality, podporuje pasivitu a omezuje komunikaci v rodině. Nicméně televizní obrazovky i počítače patří k našemu každodennímu životu, a to děti vnímají. Jak tedy využít televizní obrazovku v náš prospěch?

 

1) Stanovte časový limit

Děti, které mají potíže ve škole, by se měly nejprve věnovat svým domácím úkolům, než zasednou k televizi. Případně by se televize mohla zapínat pouze o víkendu. Pro předškoláky je doporučena maximálně jedna hodina denně, u starších dětí podle uvážení rodičů. A mějme na paměti, že děti se nejvíce učí tím, že si berou příklad ze svých rodičů a kopírují jejich návyky.

2) Určete čas, kdy se chodí spát

Do dětského pokoje neumisťujte televizor, pokud je televizor ve společné místnosti, mají rodiče větší kontrolu, kdy a co dítě sleduje. Určete čas, kdy se chodí spát a neměňte ho v závislosti na televizním programu či na počítačových hrách.

3) Chvalte děti za dobré návyky

Pokud dítě samo po skončení programu vypne televizi, měli bychom si toho všimnout a dítě pochválit. Pochvalu bychom také měli vyslovit, pakliže si dítě samo vybere vzdělávací program. Mnohé televizní programy či počítačové hry jsou skvělou příležitostí se něco naučit. I přesto by rodič měl mít základní přehled, co a jako dlouho dítě sleduje.

4) Mluvte s dětmi o obsahu

Není v silách rodičů sledovat všechny programy společně s dětmi. Se staršími dětmi můžete probírat témata související s užíváním drog nebo alkoholu, násilím či stereotypy a předsudky. Vyzvěte je například, aby přepsali scénář nějaké konkrétní násilné scény, aby nekončila střelbou. Mluvte také s dětmi o reklamě a jejího cíle a fungování.

5) Vypněte televizi a počítač

Podpořte sociální a pohybové aktivity dětí. Pozvěte kamarády svých dětí na návštěvu a uspořádejte fotbalový zápas, společné vaření, či jakoukoliv jinou interaktivní zábavu. Pomozte dětem najít rovnováhu mezí časem stráveným před obrazovkou a časem věnovaným kamarádům, četbě či sportovním aktivitám.

A jeden tip na konec:

Knihu Dobrý začátek – ověřené postupy pro rodiče s radami a tipy, jak řešit problémy, jak předcházet komplikacím v chování či jak nastavit společně hranice si může každý rodič objednat zdarma na adrese info@scholaempirica.org.

Hodnocení: 
4
Průměr: 4 (1 vote)

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com