Moje rodina má svůj plán

Téma:
Kroužky dětí, třídní schůzka, zubař. Do toho služební cesta, výročí svatby, pracovní večeře a druhý den návštěva babičky. Jak si to zapamatovat a zkoordinovat tak, aby všechno klaplo? Chce to rodinný plán.

To, že každodenně plánujeme v práci, je úplně normální. Poznamenáváme si termíny schůzek a rodina se do toho vždycky nějak vměstná. Napadlo vás někdy, že v diáři by mělo mít své místo i povídání s dětmi, víkend s přáteli, sklenička vína s partnerem, a dokonce i sex?

Rachel kreslí rozvrh

Socioložka Martina Pojarová má tři děti a manžela, který si kvůli častým služebním cestám do zahraničí vysloužil přezdívku Neviditelný. S dětmi jí pomáhají babičky a Martina pracuje jako ředitelka pražského rodinného centra Nová Trojka. Přiznává, že ještě donedávna jí dávalo zabrat přesně si pamatovat, jak vypadá v ten který den přesný program celé rodiny.

Její šestiletá dcerka Rachel jednou stonala a pořád se ptala, kdy už přijede tatínek. Tak jí Martina navrhla, aby spolu vyrobily rozvrh rodiny, z něhož by se to vždycky dozvěděla. Vzaly čtvrtku, nalinkovaly dny v měsíci a každému členovi rodiny přidělily jeden sloupeček, do něhož se bude vpisovat jeho program. Vyrobený kalendář potom pověsily na stěnu.

Pak přišla na návštěvu Martinina kamarádka Pavla Köpplová, maminka dvou kluků, která pracuje jako novinářka. Výrobek malé Rachel ji nadchl. „Na jednom místě byla přehledně celá rodina. To jsem přesně potřebovala, protože kolikrát ani nemám čas otevřít svůj diář,“ vypráví Pavla.

Kalendář se jí líbil natolik, že navrhla, aby něco podobného vydaly. Našly grafičku, která dělá barevné linoryty, oslovily tiskaře a svou odvahou ho šokovaly… Kalendář už se prodává v obchodech s hračkami a obě mladé ženy ho chtějí vydávat každý rok.

K mámě do diáře

Existují ale i další možnosti, jak se poprat s problémem ‚kdo, kdy a kde‘. Psycholožka Ladislava Lažová je vdaná za zaneprázdněného lékaře, mají pět dětí. Všechny jí s plánováním od malička pomáhaly. „Jakmile se naučily psát, začaly používat můj diář a samy mi tam psaly, kdy mají jakou akci.“

Dnes je jejím dětem od třinácti do pětadvaceti let. Tři starší jsou přes týden na vysokých školách v Praze, nejmladší syn a dcera ale nedají dopustit na další domácí zvyk, který jejich máma doporučuje všem: lístečky. V bytě by mělo být místo, kde se nechávají vzkazy. Když Ladislava odchází a její děti ještě spí, něco jim napíše. Aby vyndaly prádlo z pračky, až dopere, v kolik přijde domů nebo jim jen popřeje hezký den.

Domácí porady stmelují

Každý rodič může potvrdit, že řídit domácnost je někdy těžší než organizovat práci. Je normální, že v zaměstnání jsou pravidelné porady, kde se všechno dohodne, ale zkuste něco takového navrhnout doma. Nejspíš se vám vysmějí. Přitom to funguje!

Členové rodiny Pojarových zasednou každou neděli večer ke stolu a vpisují do rodinného kalendáře, jak bude vypadat další týden: „Povídáme si o tom, co podnikneme, řekneme si o sobě věci, na které by pak třeba nezbyl čas. ‚Porady‘ naši rodinu stmelují.“ Psycholožka Ladislava ale upozorňuje, že pravidelná rodinná zasedání nemusí vyhovovat všem. „Děti se mnou vždycky rády vařily, a to byly naše chvíle. V kuchyni jsme si často řekli nejvíc, kdo se na co chystá.“

Pětinásobná maminka zdůrazňuje: pro rodinné plánování neexistuje návod. Hlavní je, aby se na toto téma mluvilo a aby si každý našel způsob, který mu vyhovuje.

Omyly zkušených matek

I když se snažíme, aby doma všechno klaplo, občas to nevyjde. Co může být příčinou? Nejhorší je, když toho chceme moc. „Moje děti už mají dost kroužků a přály by si další. I v tom mi ale pomáhá náš kalendář. Děti totiž potřebují věci vidět. Když si prohlédnou všechna ta zaplněná políčka, tak pochopí, že na další aktivitu už opravdu není prostor,“ podotýká Martina Pojarová.

Každému se občas stane, že svolá víkend s přáteli a ve čtvrtek začnou všichni tuto akci rušit s tím, že nestíhají. „Není dobré lámat to přes koleno, všechny tím jenom stresujete. Mnohem lepší je přesunout akci na jindy.Všichni si uleví, že se právě teď nemusí honit, zároveň bude celá záležitost někde ‚zaparkovaná‘. Takové věci většinou vyjdou.“

Když doma nestíháme, nabízí se snadné řešení: zapojit do péče o mladšího sourozence toho staršího. „Pokud si spolu hrají a jeden z nich není vyloženě problematický, proč ne. Větší dítě ale nemůže mít zodpovědnost za chování svého bratra či sestry, to by ho velmi stresovalo! Za výchovu jsou zodpovědní vždy rodiče, ne dítě. Vysloveně bezohledné mi přijde, když starší nemůže na trénink jenom proto, že musí hlídat svého sourozence,“ říká psycholožka Lažová. Plánování by zkrátka nemělo členy rodiny nijak omezovat.

Sex bude ve středu

Říkává se, že manželství funguje, když funguje sex. Jenomže co když nestíháme ani to, anebo to nejde, protože s dětmi žijeme v panelákovém 1+1? Máme si intimnosti naplánovat? Pojarovi bydlí ve čtyřpokojovém bytě a jejich děti chodí brzy spát. „Takže naštěstí nemusíme. Jestli si ale někdo intimní chvíle plánuje, nepřijde mi to zase tak hrozné. Lepší naplánovaný sex než žádný.“

Jak to všechno zvládnout?

  1. O budoucnosti pravidelně mluvte.
  2. Vymyslete si způsob, jakým si přehledně zapíšete alespoň ty akce, které jsou nepravidelné.
  3. Dbejte na to, aby plány výrazně neomezovaly některého ze členů rodiny.
  4. Vymezte si čas jen pro sebe a pro partnera.
  5. Děti veďte k řádu, svými plány je ale příliš nezatěžujte. Není nutné jim vysvětlovat, že jsou právě s rodiči na hřišti jenom proto, že to jejich maminka už před týdnem tak skvěle naplánovala.
  6. Neplánujte do posledního puntíku. Ze života pak zmizí spontánnost a nenadálé události vás rozhodí.
  7. Nestresujte se, pokud je všechno úplně jinak. Martina Pojarová říká: Děti do vašeho plánování vnesou prvek náhody, jenže to je na tom to hezké.

Inspiraci hledejte v knížkách

Rodina? S přehledem! (C. Nussbaum, Grada) – knížka matky dvou dětí je plná rad i testů. Hned v úvodu se dozvíte, jaký jste vlastně organizační typ, jestli vám lépe vyhovuje tvůrčí chaos, či absolutní pořádek. Testy i zajímavé tipy jsou také v příručce.

Jak docílit harmonie v rodině (Ivo a Tomáš Sedláčkovi, Computer Press).

Na www.domacikalendar.cz si můžete vytisknout stránky s prosincem a lednem.

Hodnocení: 
5
Průměr: 5 (1 vote)

If you are looking for a detailed threshold guide, try these sites: www.wonderful-prague.com